צרו קשר

טיפול משפחתי

מטרת הטיפול המשפחתי
במשפחה, כתמונת ראי למעגל החיים הטבעי, מתרחשים שינויים ומעברים רבים. לפני שנה עוד זוכר הזוג המאוהב את ירח הדבש הרגוע ועתה זועק הפעוט בחשכת הלילה ומניד שינה מעיניהם הטרוטות. הנה הילדה הבכורה פוסעת לקראת כיתה א', השגרירה הראשונה של המשפחה לעולם הגדול. לידת האח הקטן מפרה בנקל את שגרת החיים ואת ששת שנות הבלעדיות של הבת הבכורה. עוד לא הספיקו ההורים למצמץ וכבר הבכורה בראשית גיל ההתבגרות, וזקוקה היא לצרכים אחרים וחדשים מהוריה. המשפחה מתגבשת, שמחה ומאושרת ואך הנה מצאה הבת את חתנה. האינטימיות והדינמיקה של המשפחה הגרעינית אינה כתמול שלשום. עברו עוד מעט שנים והבן עשה אף הוא לביתו. בלי שהכינו את עצמם לכך, ההורים לאחר שנים רבות נמצאים לבדם בדירה.
מעגל החיים משתנה כל העת, המשפחה נדרשת לפתח תשומת לב למול אותם שינויים. למצוא מחדש את האיזונים בחייהם- האם ישכילו ההורים לאזן בין תשומת לב לאח הקטן לבין התשוקה לבלעדיות של הבכורה? האם יתאימו  את היחס והצרכים אל בתם בהתבגרותה? איך יצליחו להגיב לכניסתו של החתן\הגיס- האם יקבלו את פניו ויחפשו דרכים חדשות בדינמיקה המשפחתית? איך ההורים יפתחו את זוגיותם כאשר לפתע הקן מתרוקן? איזה סוג קשר יתקיים עתה בין הילדים הנשואים להוריהם? בנוסף לאתגרים העולים מתוך מעגל החיים, ישנם משברים וקשיים אחרים היכולים לפקוד את המשפחה: הגירה, גירושין, שכול, מחלות כרוניות ועוד. קשיים אלו מאתגרים את המשפחה להתמודד עם המציאות החדשה, למצוא כוחות נוספים בקרבם, ליצור יחד משפחתי שמהווה מקור של תמיכה ונחמה, ולארגן מחדש את התנהלות חיי היום יום.
הטיפול המשפחתי רואה משפחה כמערכת ואורגניזם חי שבה פועלים בני המשפחה בתוך שינויים אלו. מחפשת היא את הפתרון לקושי – בשיפור כלל המערכת המשפחתית, בפיתוח גמישות והסתגלות של כל בני המשפחה לשינויים ולדפוסים המשפחתיים שנוצרו בעקבותיהם. מאמינה היא שהקשיים המשפחתיים אינם נחלתו של פרט כזה או אחר שפעמים לובש על כובעו את הקושי המשפחתי. מתוך ראייה מערכתית זו, הטיפול המשפחתי מתמקד בקואליציות סמויות וגלויות בין חברי המשפחה, בתפקידים של כל אחד במשפחה, תתי מערכות במבנה המשפחתי ועוד.

התהליך הטיפולי
הורים ומשפחה בוחרים לגשת לטיפול משפחתי, כאשר הם חשים שקיים פער בין האופן בו מתנהלים חיי המשפחה לבין האופן בו היו רוצים שיתנהל. טיפול משפחתי מתקיים  עם כלל בני המשפחה ומיועד למשפחות בכל שלב ובכל גילאי הילדים. הרכב המשתתפים דינמי ומשתנה במהלך המפגשים, ונמצא בחשיבה משותפת עם ההורים והמשפחה. בחדר הטיפול נוצר מרחב בו ישנה הקשבה, המאפשרת לקיים שיח בטוח ומועיל. במרחב זה בני המשפחה מוזמנים להביא את קשייהם, ולהציף נושאים שאינם זוכים להתייחסות בהוויה המשפחתית. מתוך שיח זה, המשפחה בוחרת מחדש איך הם רוצים לחיות כמשפחה, מה החלומות שלהם, מה מונע מהמשפחה להתקדם לכיוונים שהיו רוצים, ומה תפקידו של כל אחד מבני המשפחה כדי שחלומות אלה יתגשמו. כך, נוצרת שפה משותפת במשפחה המבוססת על תקווה, מחויבות ולא האשמה ותמיכה הדדית כנגד המעכבים מהחלום.
בועז כהן | טיפול משפחתי

לפרטים נוספים צרו עמי קשר: